Bohumil Blažek - Domy a domovy

Bohumil Blažek - Domy a domovyVýstava

6. 11. 2023 ~ 00:00 — 30. 11.

Foyer Sálu Josefa Čapka

Vjezd ruského vojáka na živém koni do chodby malého domku chlapečka nevylekal. Jen vydechl, „to je krásná koza zelená“. Jiné tak velké zvíře tehdy neznal a zelenou měl rád, byla pro něj synonymem krásy. Teď sledoval bílou plochu zdi a opuštěné kbelíky s barvami. Hned se pustil do díla. Kam až dosáhl, byla stěna místnosti zelená…

Možná tehdy se rozhodl, že bude malířem. V době, kdy měl první úspěchy v celostátních Soutěžích tvořivosti mládeže netušil, že k tomu, aby se stal malířem, nestačí přání, ani talent. Nicméně pochopil, že všichni nemohou dělat totéž, a je třeba hledat takový obor, ve kterém by touhu tvořit, mohl naplnit. Pod vedením dobrých a zkušených pedagogů vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze.
Od 60.let pracoval ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů, v 80. létech absolvoval dlouhodobou expertízu ve firmě Archicentre v Kuwaitu a v Londýně. Po roce 1991 spolupracoval s atelierem Pavla Kupky na rekonstrukcích a interiérech pražských paláců, Lichtenštejnském, Hartigovském, Toskánském a Nostickém. Významná byla jeho práce na souborech grafické dokumentace k sedmnácti přihláškám pro zařazení českých památek na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO (Praha, Karlštejn, Český Krumlov, Žďár nad Sázavou, Telč, Klášter Kladruby, Slavonice, Velké Losiny, Olomouc, Kutná Hora, Lednicko-Valtický areál, Litomyšl, Holašovice, Kroměříž, Brno vila Tugendhat, Třebíč, Třeboň).
V současné době se Bohumil Blažek věnuje volné tvorbě a využití prací a materiálů na menších výstavách. Jak jeho pracovní specializací rekonstrukce památek a novostavba v historickém prostředí, tak volnou tvorbou prochází základní myšlenka, uchovat harmonii životního prostředí, která je ohrožena překotným vývojem ekonomiky a životního stylu. Pro současnou výstavu v Hronově připravil soubor svých nejstarších prací, převážně z šedesátých let.
                                                                                                              O autorovi, hb 2023

Galerie

Soubory ke stažení

Kalendář akcí

DivadloPro dětiKoncertPlesVýstavaOstatní
Listopad 2023 < >
3031123456789101112131415161718192021222324252627282930123

Dárkový poukaz

Hledáte pro své blízké originální dárek? Darujte zážitek. V informačním centru na náměstí Čs. armády si vyzvednete dárkový poukaz a je už jen na vás, kumu, na jaké představení a jakou částku vyberete.

Chcete být v obraze?

My vám budeme posílat informace o chystaných akcích v Hronově přímo do vašeho e-mailu!